Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-03-31 17:21:22

Öne çıkan şirket haberleri

-İngiltere'nin rekabet gözlemcisi Cuma günü yaptığı açıklamada, UnitedHealth Group'un 1,24 milyar sterlinlik (1,54 milyar $) sağlık teknolojisi firması EMIS'i 2. Aşama soruşturması için satın almasına atıfta bulunacağını söyledi. Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), ABD merkezli UnitedHealth tarafından sunulan bir çözüm yolunu, kombinasyonun potansiyel rekabetçi etkisini azaltmada yeterince ileri gitmediğini düşündükten sonra reddettiğini söyledi. Önerilen çözüm, UnitedHealth'in bir parçası olan Optum UK'nin yerel İlaç Optimizasyonu ve Nüfus Sağlığı Yönetimi işletmelerinin elden çıkarılmasıydı.

-Boeing, Tayvanlı EVA Air'den 5 adet daha 787 Dreamliner siparişi aldığını duyurdu.

-Boeing hisseleri, uçak üreticisinin ticari uçaklar başkanının en çok satan 737 Max jet üretiminin yakında ayda 31 adet olan mevcut hızın üzerine çıkacağını söylemesinin ardından %2,4 kadar yükselerek iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO'su Stan Deal, ABD Federal Havacılık İdaresi sertifikasına sahip yeni 737 Max 7 modeli için nihai sertifika evraklarını da tamamlandığını bildirdi.

-İngiltere'de GMB sendikası, ülke merkezindeki Coventry'deki bir depoda çalışan Amazon işçilerinin, maaş anlaşmazlığı nedeniyle Nisan ayında altı gün daha grev yapacaklarını açıkladı. GMB, depodaki 560'tan fazla işçinin 16-18 Nisan ve 21-23 Nisan tarihlerinde iş bırakacağını bildirdi. İşçiler daha önce, İngiltere'deki operasyonlarında ilk grevi Ocak ayında düzenledi ve ardından Şubat ve Mart aylarında yedi gün daha grev yaptı. Sendika ayrıca, İngiltere'nin merkezindeki beş ikmal merkezindeki işçileri grev için oylamaya başlayacağını duyurdu.

-Citigroup, ABD hisse senetleri için tavsiyesini 'ağırlığını azalt'tan 'ağırlığını artır'a yükseltirken, İngiltere hariç Avrupa hisse senetleri için tavsiyesini 'ağırlığını artır'dan 'nötr'e düşürdü.

-Apple Inc, ABD'de bir temyiz mahkemesini, şirketlerin gizlilik yazılımı teknolojisi konusunda uzun süredir devam eden mücadelesinde patent lisanslama şirketi VirnetX Inc lehindeki 502 milyon dolarlık bir kararı tehlikeye atabilecek nitelikteki patent mahkemesinin kararını onaylamaya ikna etti. ABD Federal Devre Temyiz Mahkemesi, VirnetX'in Apple'ı ihlal etmekle suçladığı iki patenti geçersiz kılan ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi kararını onayladı. VirnetX CEO'su Kendall Larsen yaptığı açıklamada, şirketin karardan hayal kırıklığına uğradığını ve ABD Yüksek Mahkemesine başvurmayı değerlendirdiğini bildirdi.

-General Electric bugün, Siemens Gamesa Renewable Energy S.A. ile Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki tüm önemli rüzgar türbini teknolojisi patent anlaşmazlıklarını çözdüğünü söyledi. Uzlaşma şartları açıklanmadı. Siemens Gamesa, 2020'de Haliade-X türbinleri nedeniyle GE'ye patent ihlali nedeniyle dava açmıştı. Geçen yıl bir Boston federal yargıcı, bir jürinin Siemens Gamesa'ya ait bir patenti ihlal ettiğini tespit etmesinin ardından GE'nin Haliade-X rüzgar türbinlerini Amerika Birleşik Devletleri'nde üretmesini ve satmasını yasakladı. Ancak GE'nin, Siemens Gamesa'ya yapılan telif ödemeleriyle Massachusetts ve New Jersey kıyılarındaki mevcut projeler için türbinleri üretmeye ve işletmeye devam etmesine izin verildi.

AMAZON   (AMZN)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 105.85 seviyesinin kırılması halinde önce 112.74 ve arkasından 121.29 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 100.40 desteğinin altında önce 96.41 ve arkasından 87.30 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse aşağı yönlü kanal içerisinde hareketini sürdürüyor. Ancak kısa vadede 96.41 desteğinin üzerinde alımlar ön planda. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükselişler hızlanabilecekken bu desteğin kırılmasıyla kanal içerinde satış yapısı devam edebilir.

WALMART   (WMT)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 147.88 seviyesinin kırılması halinde önce 151.34 ve arkasından 160.73 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 143.46 desteğinin altında önce 139.55 ve arkasından 128.49 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse kanal içerisinde alış baskısını sürdürüyor. 143.46’nın üzerinde kaldığımız sürece bu alış baskısının devamı beklenebilir. Bu desteğin kırılması halinde satışlar ön plana çıkabilir.

BOEING   (BA)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 215.76 seviyesinin kırılması halinde önce 221.25 ve arkasından 230.85 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 207.23 desteğinin altında önce 200.82 ve arkasından 195.85 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT:  Hisse düşüş trendini kırdıktan sonra yükselişe başladı. Hisse de mavi ile gösterdiğimiz genişleyen üçgen yapısı mevcut. 195.85 desteğinin üzerinde alış baskısının devamı beklenebilir. Bu desteğin altında satışlar ön plana çıkabilir.

LOCKHEED MARTIN    (LMT)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 477.70 seviyesinin kırılması halinde önce 487.92 ve arkasından 506.63 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 468.20 desteğinin altında 453.87 ve arkasından 437.53 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse yükseliş eğilimine devam ediyor. 468.20 desteğinin üzerinde alış baskısının devamı görülebilecekken bu desteğin altında satışlar hız kazanabilir.

Kaynak İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 Pazarlama Dunyasi Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.