Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-05-21 14:17:41

Durak Bug Safe ipliği ile tekstiller daha güvenli ve sağlıklı

Endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticisi Durak Tekstil, geliştirdiği Bug Safe iplikle özellikle yatak ve ev tekstil ürünleri başta olmak üzere birçok uygulamada böcek ve sinek sorununu ortadan kaldırıyor. Böcekten koruyucu özelliğinin yanı sıra insan ve çevreye zararlı hiçbir kimyasal içermeyen Bug Safe ipliği, bu canlıları öldürmek yerine uzaklaştırarak ekosistemin ve çevrenin korunmasına da katkı sağlıyor. 

Gözle görülmesi neredeyse mümkün olmayan bu böcek ve haşereler yaşamak ve çoğalmak için nemli ve sıcak ortamlara ihtiyaç duyar. İnsan ve evcil hayvanlara ait deri kalıntıları ve yiyecek kırıntıları gibi organik parçacıklar mobilyalara, halılara, yatak takımlarının ve hatta oyuncakların iç katmanlarına nüfuz ederek bu canlılar için elverişli bir ortam yaratır. Durak Tekstil yoğun AR-GE çalışmalarıyla sivrisinek, tahtakurusu (bed bug) ve akar (mite) gibi sağlık ve konfor riski taşıyan gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların tekstil ürünlerinden ve kullanım alanlarından uzak tutulması için Durak Bug Safe ipliğini geliştirdi. Yasaklı permetrin kimyasallar içermeyen bu yeni çözüm, tekstil ürünlerinde özellikle dikiş bölgelerine bu canlıların yerleşmesini ve üremesini engeller. Özel ve doğal bir koku bileşenine sahip olan Durak Bug Safe ipliği böcek kovucu özelliğiyle yatak, mobilya, halı ve perdeler olmak üzere birçok tekstil uygulamasında başarısını ispatladı. Öncelikle dikiş amacıyla geliştirilen iplik, ayrıca sivrisinek itici nakış uygulamaları için de tercih edilebiliyor.

Daha derinlemesine ve uzun ömürlü böceklerden korunma

İnsanların böcek ve haşerelerle yaşamın her alanında karşılaşabildiğini söyleyen Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak, tekstil ürünlerinde bu konuda birçok yöntemin kullanıldığını dile getirdi:

“İnsanlar hem yiyecek kalıntıları hem de kendi döküntüleriyle böcekler için elverişli ortamlar yaratabiliyor. Ortalama bir yetişkin günde 1,5 gram deri döker ve bu da bir milyon toz akarının yaşaması için yeterli olabilir. Yatak, koltuk, halı ve perde gibi tekstil yüzeylerinde bununla mücadele için sprey gibi harici koku ve kimyasal uygulamaları kullanılabilir; ancak, bunların etkinliği kısa zamanlı ve dar kapsamlıdır. Tekstillerin dikilmesi sırasında oluşan delikler ve kuytu bölgeler bu haşerelerin yaşaması ve yumurtlaması için ideal ortamlara dönüşebilir ve sprey gibi çözümler buralarda etkili olmaz. Yasaklı bileşenlerin olabileceği bu çözümlerde öldürülen haşereler hala tekstil yüzeylerinde kalmayı sürdürür. Dolayısıyla yaşam alanımızı daha steril ve konforlu hale getirmek için bize farklı bir çözüm gerekiyor. Durak Bug Safe ipliğini geliştirirken tam da bu ihtiyaca odaklandık. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir çözüm olarak Durak Bug Safe, zararlıları öldürmek yerine, onları tekstil yüzeylerinden uzak tutuyor, kovuyor.”

Böcek karşıtı ürünlerde yasak bir çeşit pestisit olan permetrin kimyasal bileşenlerin yaygın olarak kullanıldığını hatırlatan Durak, bunun hem çevre hem de insan sağlığı için riskler barındırdığını vurguladı. Durak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yatak, koltuk ve halı gibi direkt temas ettiğimiz tekstillere dönük daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir çözüm geliştirirken temel önceliğimiz yasaklı kimyasalları kullanmamaktı. Durak Bug Safe ipliğini geliştirirken böcek ve haşere kovuculuk için permetrin içermeden, doğal uçucu sardunya ve limon otu esansiyel yağlarını verdiği özel bir kokuyu kullandık. Böylece böceksiz bir alan yaratan kalkan elde ettik. Kişisel konforumuzu ve sağlığımızı korurken, ekosisteme de zarar vermemiş olduk.” 

Bağımsız test laboratuvarı Durak Bug Safe’in başarısını tescil etti

Durak Bug Safe ipliğinin geliştirilmesi sürecinde Almanya’daki bağımsız bir test laboratuvarı ile iş birliği yaptıklarını açıklayan Yiğit Durak, ipliğin teknik yeterliliğinin sertifikalanmasının yanı sıra, canlılar üzerindeki testlerin de etik ilkeler çerçevesinde yapıldığını belirtti. Durak; “Hazırladığımız numuneler üzerinde yapılan kalitatif ölçümler ipliğimizin akar, tahtakurusu ve sivrisinekler için kovuculuk seviyesini ispatlamış bulunuyor. OEKO-TEX için yapılan ön testlerde de başarılı sonuçlar aldığımız bildirildi. Testler tamamlandığında OEKO-TEX Class 1 belgesini alacağız” diye konuştu. 

Dikiş ve nakış uygulama alanlarında böceklerin yaşamasına ve üremesine izin vermeyen Durak Bug Safe ipliği, açık renkte geliştirildi, ancak müşteri talebine göre istenilen renkte üretilebiliyor. Böcek kovucu fonksiyonunu 50 yıkamaya kadar koruyan yeni iplik, yıkanmadığı sürece ömür boyu koruma sağlıyor. Durak Bug Safe ipliği birçok farklı tekstil uygulamasına uygunluğu ile üreticilere yeni fırsatlar ve yeni pazar olanakları sunuyor. 

Durak Bug Safe ipliğinin hem yerel hem de küresel pazarda iddialı bir ürüne dönüşeceğini söyleyen Durak, özellikle nemli ve sıcak iklim koşullarındaki coğrafyaların öne çıktığını söyledi. Durak ayrıca oyuncaklardan mobilyalara halılardan giyim ürünlere kadar birçok farklı segmente hitap ettiklerini dile getirerek, tarım sektöründe çalışanlar için koruyucu giysiler, çadır gibi outdoor ürünler için de uygun bir çözüm geliştirdiklerinin altını çizdi. Durak; “İnsanların yaşam alanlarını geliştirip korurken ekosistemin bir parçası olarak diğer canlıların da yaşam alanlarına saygı duymamız gerekiyor. Kullanıcıların konforunu artırırken, yaşam alanımızdaki hijyeni artıran böcek/haşere kovucu/itici özellikteki Durak Bug Safe ipliğimizi lanse etmekten mutluluk duyuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. 

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 Pazarlama Dunyasi Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.