Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-08-31 15:49:58

Şampiyonların yarışı MXGP Türkiye başlıyor

Dört yarış aynı anda yapılıyor

Geçtiğimiz yıl şampiyonun belirlendiği MXGP Türkiye’de 2-3 Eylül 2023 tarihlerinde dünya ve Avupa klasmanında dört yarış aynı anda yapılacak:

''Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2), Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250) ''

Üç sınıfta şampiyon Afyonkarahisar'da belli olacak

Geçtiğimiz yıl şampiyonun belirlendiği MXGP’de yarışın yeni yıldızı GASGAS ile yarışan İspanyol Jorge Prado, genel klasmanda 821 puanla ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise Kawasaki yarışçısı Fransız Romain Fevbre bulunuyor. Yamaha sürücüsü İsviçreli Jeremy Seewer ise bu ikiliyi takip eden diğer yıldız sporcu. İspanyol Prado Afyonkarahisar Motor Sporları pistindeki yarışı kazanması durumunda 2023 Dünya Şampiyonluğunu TÜRKİYE’de ilan edecek. Yine MX2’de KTM yarışçısı İtalyan Andrea Adamo 705 puanla lider olarak Türkiye’ye geliyor. 

Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250) ve Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda da (WMX) şampiyonlar Afyonkarahisar’da belli olacak. Avrupa Şampiyonası’nda puan avantajına sahip Yamaha adına yarışan İtalyan Andrea Bonacorsi, Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda da Kawasaki yarışçısı Yeni Zelandalı Courtney Duncan, GASGAS yarışçısı İspanyol Daniela Guillen ve bir başka Kawasaki yarışçısı Hollandalı Lotte Van Drunen, 2023 şampiyonluğunu elde etmek için gaz açacak.

180 ülke Türkiye'yi daha yakından tanıyacak

Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışlarından biri olarak görülen MXGP Türkiye, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyaca ünlü motokros yıldızlarının mücadele ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN, 10 etaptan oluşan EMX250’de kürsü için ter dökecek. 

WMX’de Türk kadın yarışçı sayısı ikiye çıktı

Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarına Türkiye’den de çok sayıda sporcu katılacak. İki yıldır Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası'na ülkemiz adına katılan Irmak Yıldırım’ın yanı sıra 2022 TÜRKİYE Motokros Şampiyonu Selen Tınaz’da bu yıl kadınlar sınıfında yarışacak. Avrupa yarışında ise yaklaşık 10 Türk yarışmacı mücadele edecek.

Türkiye ekonomisine en az 10 milyar TL katkı 

Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin Türkiye etabı bu yıl altıncı kez yapılıyor. MXGP Türkiye'nin sadece yarışın yapıldığı haftada ülke ekonomisine 5 milyar TL’yi aşan katkıda bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki MXGP Türkiye’nin bu yıl da ülke ekonomisine katkısının en az iki kat artması bekleniyor. 

300 milyon Avro değerinde Türkiye tanıtımı

Geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi tanıtımı yapılan etabı ödülünü alan MXGP of Türkiye’nin dünya çapındaki yayınları ve yapılan haberler Türkiye’nin ülke tanıtımına devasa ökçekte katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl MXGP of Türkiye’nin sadece yayınlanan haberleri ve reklam değeri 300 milyon Avro’yu bulmuştu. 

 

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 Pazarlama Dunyasi Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.